TAŞ KAĞIT ÜRETİM HATTI

TAŞ KAĞIT ÜRETİM HATTI, Tayvan ve Çin | Hi-Tech şirket grubunun bir parçası olarak film, levha ve granüller için ekstrüzyon plastik hatları üretiyoruz.

Grubumuz, Taş Kağıt üretim hattı projesinin en önemlilerinden biri olan müşterileri için anahtar teslim projeler hazırlayıp yürütebilmektedir.

TAŞ KAĞIT ÜRETİM HATTI’nın profesyonel bir üreticisi olarak , aşağıdaki makine türlerini üretebilir ve tedarik edebiliriz:

 • Sürekli Granül Makinası,
 • Üfleme Makinesi,
 • Döküm Makinesi,
 • Sarma makinası,
 • Çift & Tek Kaplama Makinası,
 • Dilimleme makinesi,
 • Kesme makinesi,
 • Geri Dönüşüm ve Granülasyon sistemi.

Taştan yapılmış kağıt nedir?

TAŞ KAĞIDI Kalsitten yapılmış yeni bir üründür. Bu kağıt, film ve kağıt endüstrisinde yeni bir devrim yarattı. Şaşırtıcı bir şekilde, Kalsit dünya çapında zengin bir doğal kaynaktır.

Ahşap yerine taştan ve su yerine polimerden yapılmıştır. Aslında yapısında ahşap yerine kalsiyum karbonat tozu kullanılmaktadır. Mat/parlak kağıda benzer ve yumuşak, kadifemsi bir yüzeye sahiptir.

Bazı geleneksel kağıtlarla değiştirme açısından, birçok orman kaynağından tasarruf sağlayabilir. Geleneksel plastik ambalajın yerini alması açısından, ülkelerdeki çok fazla petrol kaynağından tasarruf sağlayabilir ve çevreye daha az plastik getirebilir.

TAŞ KAĞIT’ın sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Aslında bu ürün, çeşitli endüstrilerde yeni nesil kağıt ve plastik ürünlerdir.

Bunun için şirketler grubumuzun taş kağıt teknolojisi ve makine yatırımı bulunmaktadır. Elbette gelecek bu sektöre yatırım yapanlarındır.

Taş Kağıt Üretim Hattının Özellikleri (Tayvan Çimento Taş Kağıt Torbası)

Taş kağıdın üretim süreci odun hamuru kağıdına göre daha basittir ve odun hamuru kullanılmaz. Bu üretim prosesi kuvvetli asit bazlı değildir ve ağartıcı kullanılmaz, bu nedenle kimyasal atık su üretmez. Taştan kağıt yapma süreci, Cradle to Cradle Institute tarafından tanınan çevre dostu bir kağıt yapım teknolojisidir.

Yenilikçi bir üretim süreci olan bu üretimin en büyük noktası su kaynaklarını koruyarak CO2’yi azaltarak çevremizin bozulmasını azaltabilmesidir.

Sürekli Granülasyon Makinesi

Taş kağıt üretimi için Sürekli Granülasyon

Bu makine, Ağırlıksız otomatik ölçüm, besleme sistemi ve çift rotorlu Sürekli dahili karıştırıcı içerir. Ayrıca Cebri besleme cihazı, tek vidalı ekstrüder ve Kalıp yüzeyi sıcak kesme yardımcı sistemine sahiptir.

Yüksek dolgulu kalsiyum karbonatın özelliklerine göre bu makineyi özel olarak tasarladık. Bu ürünü yapmak için mükemmel aşınma direncine sahip çelik alaşımları kullanılır. Makinenin sıcaklığını kontrol etmek için bir soğutma suyu beslemesi vardır.

Malzemelerin varilleri, elektrikli ısıtma ve soğutma olarak su ile farklı sıcaklıklarda ayrı ayrı kontrol edilir.

Malzemelerin karıştırma derecesini ayarlayabilen özel hidrolik akış, boşaltma portunu kontrol eder; Dış sirkülasyon salmastra yağlama, labirent tipi mil ucu conta yapısı, otomatik kesme cihazı.

 

Üfleme Makinesi

Taş kağıt üretimi için üfleme makinesi

Sürekli kompakt granülasyon ile yapılan granül, Üfleme taş kağıt yapım sürecine girer. Şişirme makinesinin ürün çeşitlerinin kalınlıkları 100 ile 180μm arasındadır ve düşük yoğunluk 0,9 ~ 1,2 g/cm³’tür. Görünüşü odun hamuru kağıdına çok benzer ve kesinlikle odun hamuru kağıdının çoğunun yerini alabilir.

Kağıt, baskı sürecinin beklentilerini karşılayabilir, bu nedenle defter, kitap, poster, dergi vb. yazdırmak için kültürel bir kağıt olarak kullanılabilir.

Genellikle bu ürünler, odun hamuru kağıdındaki çift yapışkanlı kağıt, kaplamalı kağıt ve yapışmaz kağıdın yerini alır.

Döküm Makinesi

Taş kağıt üretimi için döküm makinesi

Sürekli kompakt granülasyon ile yapılan granül, Döküm taş kağıt yapım sürecine girer. Döküm makinesi ürün çeşitlerinin kalınlıkları 150 ile 500μm arasındadır ve yoğunluğu 1,3 ~ 1,6 g/cm³’tür. Ürünün görünümü beyaz karton kağıda benzer, bu nedenle bazı ışıklı kutular için kullanılabilir.

Ürün, baskı işlemi için gereksinimleri karşılar. Esas olarak kağıt kutular, karton ürünler, tek kullanımlık yemek kutuları ve yemek tabaklarının yanı sıra su geçirmez kartonlar vb. için kullanılır.

Sarma makinası

Taş kağıt üretimi için haddeleme makinesi

Kalenderleme kağıt yapım sürecine sahip Tek adımlı bir makinedir. Haddeleme ürünü 120 ila 800 μm arasında bir kalınlığa ve 1.3-1.6 g/cm³ yoğunluğa sahiptir. İlginç bir şekilde, Rolling ürünü fotoğraf kağıdına benziyor. Bu nedenle, bu ürün baskı sürecinin gereksinimlerini tam olarak karşılamaktadır. Ayrıca kabartma, blister, kaplama, yapıştırıcı, UV vernik vb.

Bu ürün geniş bir uygulama alanına sahiptir ve yüksek yoğunluklu suni tahta, duvar kağıdı, çanta yüzeyinde ahşap tahıl dekoratif film gibi çanta kağıdı, ambalaj kağıdı, dekoratif kağıt, etiket kağıdı, özel kağıt vb. , suni deri desenli kağıt, kitap kapağı, ince ambalaj kartonu, vb.

Kuşe makinesi

Taş kağıt üretimi için kaplama makinesi

Üfleme yöntemi, Döküm yöntemi ve/veya Haddeleme yöntemi ile üretilen tüm taş esaslı kağıtların Kaplama makinesi tarafından kaplanması gerekir. Kaplama sıvısı mutlaka formüle göre hazırlanmalıdır.

Kağıt yüzeyi, kaplama silindiri ve kaplama malzemesi besleme silindiri arasında ters hız farkı oluşturarak, kaplama makinesindeki taban kağıdı kaplaması, ters döner yöntemle. Daha sonra kağıt yüzeyine eşit ve istikrarlı bir şekilde yapışabilir. Fırında kuruttuktan sonra aynı işlemi kağıdın arkasını kaplamak için tekrarlayın. Ve son olarak, taş kağıt rulosu sabit gerilimle sabitlenir.

Kaplamalı ürünler kitap, dergi, kitapçık, broşür, harita, el çantası, karton kutu ve diğer ürünlerin yazımı, basımı ve yapımında iyi kullanılır.

Taş Kağıt Üretim Hattı

Tip

Rulo kağıt genişliği (mm)

Kalınlık (mikron)

Yoğunluk  (gr/cm3)

Kapasite (ton/yıl)

Üflemeli Hat

1200

90 – 180

0.9 – 1.2

2500

Döküm Hattı

1200

150 – 500

1.3 – 1.6

3500

haddeleme hattı

1400

120 – 800

1.3 – 1.6

4500

Kombine Hat

1200 – 1400

90 – 800

0.9 – 1.6

8000

Not: Belirtilen özellikler müşterinin gereksinimlerine göre yapılabilir.

 

Taş Kağıt Üretim Hattı Tayvan ve Çin videosu


 

Taş Kağıt bileşeni

 • %70 ~ 80 Caco3 (Toz)
 • %15 ~ %25 PE/PP (Granüllü)
 • 1 ~ 5% Kaplin ajanı

Taş Kağıdın Özellikleri

1. Bu kağıdın yüksek kaliteli basılabilirlik, yumuşak doku, düşük fiyat ve su geçirmezlik gibi özellikleri onu selüloz kağıttan üstün ilginç bir ürün haline getirmiştir.

PP/PE çevre taş kağıtları ise geleneksel sentetik kağıtlara göre çok yeni bir teknoloji ile üretilmektedir.

Sonuç olarak, baskı, tekdüzelik, statik ayırma ve kurutma performansında bariz gelişmeler var.

Basım endüstrisindeki önemli noktalardan biri de sıradan matbaa mürekkebinin kullanılabilmesi ve baskı maliyetinin sadece üçte biri olmasıdır.

 

2. PP/PE taş kağıt üretimi çevre koşullarını tam olarak karşılamaktadır. Ayrıca iyi su geçirmez özelliğinin yanı sıra, aşağıdakiler gibi başka avantajları da vardır:

 • Böcek hasarını önlemek,
 • Anti-yağ,
 • Işık direnci,
 • İyi ışık alımı kalitesi,
 • Toksik olmayan,
 • Zararsızlık,
 • Aşınma ve ısı direnci (100’ün altında deformasyon yok).

Taş Kağıdın Ana Uygulamaları

Taş kağıt, daha kaliteli baskı, daha uzun kullanım ömrü ve aşağıdakiler gibi birçok basılı malzeme türü için daha düşük maliyetle kullanılabilir:

 • duvar kağıdı,
 • resimli,
 • Katalog, Kartvizit, Reklam broşürü,
 • Kitap kapağı vb.

Taş Kağıt, geleneksel kağıtlara göre yırtılmaya karşı daha dayanıklı olması nedeniyle değerli kitapların ve önemli belgelerin basımı için çok uygundur, bu nedenle yıllarca zarar görmeden saklanabilirler.

Ek olarak, aşağıdaki ürünler taş kağıttan yapılabilir:

 • Tarayıcı ve çoğaltıcının kapak plakası,
 • Özel çelik etiket,
 • Kuvars saatin yüzey kağıdı,
 • Mekanik terazi,
 • Duvar dekoratif kağıt,
 • Çimento Taş Kağıt Torba vb.

 

TAYVAN VE ÇİN’DEN YÜKSEK KALİTE TAŞ KAĞIT ÜRETİM HATTI TEDARİK, KURULUM VE BAŞLATILABİLİRİZ


stone paper applications

Taş Kağıdın Avantajları

 
The advantages of Limestone Paper

 

Çevre Dostu 

 

Stone Paper advantages

 

Taş kağıdın doğal çevreye katkısı

 

 1. Ağaç kesme: Kağıt yapmak için kağıt hamuru veya bitki lifi kullanmaya gerek yoktur .
 2. Su eklenmez : Taş kağıt yapma işlemi su eklemez .
 3. Asit: Taş kağıt yapım süreci asit eklemez .
 4. Alkali (çıplak): Taş kağıt yapma işlemi alkali/çıplak eklemez
 5. Ağartıcı yok : Çamaşır suyu kullanmayınve yıkamak için su kullanmayın
 6. Çevresel: Ormanları koruyun , ozon tabakasını koruyun.
 7. Enerji tasarruflu: Taş kağıt yapma işlemi, kağıt hamurundan daha az enerji kullanır.
 8. CO2’yi azaltın: Su atığını ve gazlı atıkları serbest bırakmayın: nehri, okyanusu ve havayı koruyun.
 

Daha az üretim maliyeti 

Taş kağıt üretmenin maliyeti geleneksel kağıt üretimine göre %40 daha düşüktür, dolayısıyla bu ürün ekonomik olarak da uygundur.

Taş kağıt VS odun hamuru kağıdının rekabet avantajı

 1. Hammadde maliyeti odun hamuru kağıdına göre daha düşüktür.
 2. Gerekli sermaye yatırımı, kağıt hamuru kağıdından daha azdır.
 3. Üretim maliyeti odun hamuru kağıdına göre daha düşüktür.
 4. Taş kağıdın gerilebilirlik, dayanıklılık ve suya dayanıklılık gibi özellikleri, aynı kalınlık karşılaştırmasında odun hamuru kağıdından daha iyidir.
 5. Daha iyi baskı efektleriyle daha pürüzsüz yüzey ve doğal beyazlığı.
 6. Suya dayanıklıdır ve ıslandığında kırışmaz veya zarar vermez. Nemdeki değişiklik büzülmeye veya uzamaya neden olmaz. Kağıt yüzeyinde tüylenme yapmaz ve bakteri üremesini engeller.
 7. Isı ile sertleşme özelliği, sıcakta eriyen yapıştırıcılarla harika çalışır.
 8. Oda sıcaklığında termitler ve güveler içermez.
 9. Taş kağıt, daha fazla üretim için geri dönüştürülmüş peletlere dönüştürülerek geri dönüştürülebilir. Çöp atılır ve yakılmaya gönderilirse, kalan mineral tozu toprağa iade edilebilir.

Su geçirmez

Bu tür kağıtlar su geçirmez malzemeler olarak kullanılabilir ve dış mekan haritaları veya çimento torbaları vb. için uygundur.

geri dönüştürülebilir

Pelet haline getirildikten sonra tekrar kullanılabilir.

 

Taş Kağıt bitmiş ürün örnekleri

 

 

 

 

Taş Kağıt Üretim Hattı Tayvan ve Çin

 

Bu ürün hangi standartları aldı?

Bu ürün güneş, rüzgar ve yağmur koşullarında ayrışabileceğinden ve bu ürün aynı zamanda ayrışmayan plastiklerin yerini alabileceğinden ve beyaz kirliliği azaltabileceğinden, Avrupa Birliği ve ABD FDA’dan taş kağıt, malzemelerin derecesini onayladı. Alınan gıda, REACH, ROHS ve diğer standartlar.

Taş kağıtlar hangi GSM’de üretilir?

Bu tür kağıtlar 90 ile 1200 arası gramajlarda üretilmekte olup her türlü defter, kitap, poster, çanta, kutu, duvar kağıdı vb. ürünlerde kullanılmaktadır. Bu ürünler yüksek kalınlıklarda daha fazla mukavemete sahiptir ve yırtılma olasılığı çok düşüktür. Bu ürünün sahip olabileceği en önemli uygulamalardan biri ambalaj (yumuşak ve sert) alanındadır.

Taş kağıt üretmenin maliyeti nedir?

Bu teknoloji ile kağıt üretiminin maliyeti %40’a varan oranda azaltılmaktadır. Çünkü ana maddesi kalsiyum karbonattır ve çok ucuzdur. Ayrıca üretim süreci kısa olduğundan üretim maliyeti düşüktür.

Selüloz ve taş kağıt arasındaki fark nedir?

Sıradan selüloz tipinde kısa ve uzun liflerin bulunması mürekkebin emilmesine neden olur ve çok renkli baskıda istenilen kaliteye sahip olmayacağız, bu nedenle daha kaliteli bir baskı için fiyatı daha yüksek olan kuşe kağıt kullanılmaktadır. Taş kağıt bize selüloz kuşe kağıt kalitesini daha düşük fiyata veriyor ve bu ürünün basılabilirliği normal kağıttan çok daha iyi.

Taş kağıdın dezavantajları nelerdir?

Aslında bu bölümde belirttiğimiz noktalar bu ürünün dezavantajları olarak değerlendirilemez. Çünkü bazı endüstrilerde bir avantajdır ve taş kağıdın verimini arttırır.

Taş kağıt su emmez.
Taş kağıdın yüzeyinin hava akımı hariç tüm yabancı maddelere karşı tamamen geçirimsiz olduğu ve herhangi bir malzemeyi emmediği ifade edilebilir. Taş kağıdın yapıştırılması ve lamine edilmesi için malzemelerin bu emilim eksikliği bir soruna neden olmaz. Su bazlı yapıştırıcılar yerine polimer ve termal yapıştırıcılar kullanılabilir. Sonuç olarak bu kağıt tuvalet kağıdı ve mendil üretimi için uygun değildir ve bu sektörde kullanılamaz.

Taş kağıt 100 derecenin üzerindeki sıcaklıklara duyarlıdır.
Taş kağıt dokusu, yüksek sıcaklıklara ve UV ışınlarına maruz kalmaya karşı hassastır ve şeklini tamamen kaybeder. Bu nedenle lazer yazıcılar baskı için kullanamazlar. Çünkü düzgün çalışmıyor ve kırışıyor. Elbette bu kusur, taş kağıdın bozunduğu ve bu kağıdın güneşte bozunup doğanın döngüsüne geri dönmesine neden olduğu durumlarda çok faydalıdır.

Taş kağıda baskı kalitesi neden selülozdan daha yüksek?

Litografik kağıtta mürekkebin kabulü çok iyidir ve mürekkeple baskı kalitesi 2880 DPI’a ulaşır çünkü bu kağıtta lif yoktur ve nano boyutlu toz bulamaç, yüzeyini baskı için çok arzu edilir hale getirmiştir. Aslında bu üründe 720 DPI baskı, selüloz tipinde 1440 DPI baskı kalitesi ile aynıdır.

Mükemmel basılabilirlik ve ek baskı hizmetlerine ihtiyaç duymayan bu kağıt, baskı ve paketleme için uygun bir ürün haline geldi. Bu ürüne yazdırmak, yazdırma süresinden ve çalıştırma maliyetlerinden tasarruf sağlar.

Bu kağıt, yazdırmak için harika bir seçenektir. Selülozik liflerin olmamasına ek olarak homojen ve tek tip doku, ek baskı hizmetlerinin gerekli olmadığı anlamına gelir.

Tamamlayıcı baskı hizmetleri, sıradan kağıtlardaki ince ve kırılgan selüloz liflerinin nem, toz ve sıcaklık değişimleri gibi etkenlere karşı direncini artıran kaplama, laminasyon, selefon kaplama vb. işlemler bütünüdür.

Taş kağıdın kısa ve uzun selüloz liflerinin olmaması ve homojen ve homojen dokusu, mürekkebin iç dokusuna girmemesine neden olur ve mürekkebi diğer kağıtlara göre çok daha az tüketir.

Selüloz ve taş kağıdın matbaa makinelerine etkileri nelerdir?

Sıradan kağıdın dokusunda tiftik bulunması baskı makinelerinin kullanım ömrünü azaltırken, taş kağıtların yüzeylerinde tüy bırakmaz ve tamamen yumuşak ve kadifemsi olur. Taş kağıttaki kaplama sıvısı ayrıca kalsiyum karbonatın matbaalarla temas etmesini de engeller.

Taş kağıt ürünleri için FSC veya PEFC çevre ve sürdürülebilirlik sertifikaları gerekli midir?

Yaratıcı üretim süreci nedeniyle, bu ürünün çevre sertifikaları ve sürdürülebilirliği, ağaç lifli kağıttan farklıdır. Ağaç liflerinin olmaması nedeniyle, taş kağıt için FSC veya PEFC gibi orman yönetimi sertifikaları gerekmez.

Taş kağıt çöplüklerde nasıl faydalı olabilir?

Yeni Zelanda ve Avustralya gibi bazı ülkelerde, atık yönetimi şirketleri atık ayrıştırmada hızlandırıcı olarak kalsiyum karbonat kullanır. Kalsiyum karbonat oranı yüksek olan bu kağıt türü, atık yönetim sisteminde atık yönetimi yapan firmalara önemli katkı sağlamaktadır.

Polietilenin (HDPE) bozunması ne kadar sürer?

Taş kağıttaki HDPE toksik değildir ve UV’nin yoğunluğuna bağlı olarak ayrışmaya başlaması yaklaşık 6-18 ay sürer.

Taş kağıt ofis lazer yazıcıları, fotokopi makineleri veya toner yazıcılar için uygun mudur?

Hayır. Bu ürün henüz lazer yazıcılar veya fotokopi makineleri için uygun değildir, çünkü kalsiyum karbonat ve polimerden yapılmış levha ışıkta ayrışabilir, yani ultraviyole ışığın yoğunluğundan zarar görebilir. Lazer yazıcılarda UV kullanıldığında ve ultraviyole ışık kağıda parladığında, ürün ultraviyole ışığa tepki verir ve yok etme mekanizmasını başlatır. Bu nedenle, lazer yazıcılar şu anda bu ürüne yazdırmak için uygun değildir. Toner yazıcılar için taş kağıt hala geliştirilme aşamasındadır.

Taş kağıt için hangi baskı yöntemi uygundur?

1- Web / tabaka ofset litografi
2- Web / tabaka UV ofset litografi
3- Fleksografi
4- Gravür
5- Düşük sıcaklık dijital cihazlar (katı mürekkep / lateks)

Please Rate it